Help! Tudunk segíteni, hogy segíthess!

Mentális tartalékok kiürülése és következményei

Az elmúlt év többezer támogató konzultációjának tapasztalatai alapján látjuk, hogy a vezetők számára a jó együttműködés légkörének fenntartása csak az egyik volt a kihívások közül. Emellett gyakran okozott külön nehézséget az is, hogy a kollégáik személyes életében újonnan vagy erősebben felmerülő, feszültséggel és érzelmekkel terhelt problémák jelentkeztek, amelyek kihatottak a teljesítményre és a munkahelyi kapcsolatokra is.  A munkahelyi és a személyes szféra határainak egybecsúszása és szerepeinek ütközése miatt ennek a két különböző terepnek a feszültségei a korábbiaknál könnyebben átvetültek egymásra.

A jóváhagyott vakcinákban bízva is bizonytalan az az időtáv, amíg újrakezdhetjük a korlátozásmentes életet… A dolgozó emberek többsége nem csak a mindennapi életet behatároló komoly korlátokkal szembesül, hanem a saját magát, a családját, a baráti körét érintő nagyobb kockázatokkal is. A harmadik hullámban újra jelentkező és egyre növekvő feszültséggel járó, felfokozott érzelmi légkörben mind a munkahelyi, mind a magánéleti viszonyokban adódhatnak olyan érintkezési pontok, amelyeken a felhalmozódó feszültség „kisül”, mint elektrosztatikus feltöltődésből kipattanó szikra ártatlan érintéskor. A kipattanó konfliktusok sérelmeket, a lappangó feszültség növekvő türelmetlenséget eredményezhetnek. Mindebből további félreértések és konfliktusok, bosszúállás, önigazolás, hosszabb távon megerősödő előítéletek, felelősséghárítás és mások hibázatása születhetnek. A kezeletlenül maradó problémák előbb utóbb megbosszulják magukat. Sajnos, a korábbi tapasztalataink alapján biztosak lehetünk abban, hogy a járvány harmadik hullámában a korábban már tapasztalt problémák újra akár növekvő számban és hatóerővel jelentkezhetnek.

A gyengeség megmutatkozását kényszeresen kerülő reflex

A vezetőkben öntudatlanul gyakran keletkezik önmagukkal szemben az az elvárás, hogy minden nehézséggel saját maguknak kell megbirkózniuk és ezért akkor sem kérnek segítséget, amikor arra igazán szükség lenne. Elbizonytalanodhatnak, amikor a kollégáik körében érzelmileg terhelt problémával szembesülnek. Ráadásul, akár a saját, akár kollégák krízishelyzetéről van szó, sokszor előfordul az érzelmi hárítás, hogy „egy vezetőnek nem lehetnek ilyen problémái”. Vagy azért, mert kicsinyli, vagy azért mert felnagyítja… Ez a segítségkérést öntudatlan szégyenérzet miatt hárító és a gyengeség megmutatkozását kényszeresen kerülő reflex önsorsrontó hatást fejtheti ki. Ugyanis akár szarkasztikus, akár csak udvariaskodó hangvételben mondjuk, hogy „mindenkinek megvan a maga baja”, később fájdalmasan káros következményekkel járhat… Ugyanígy, amikor a vezető nem tud segíteni a kollégáinak és emiatt inkább kerüli a témát. További nehezítő körülmény, hogy az esetek túlnyomó részében a munkatársak személyes gondjaikat, kiélezett helyzeteiket nem szívesen osztják meg vezetőikkel.

A Munkatársakat Támogató Program (EAP) nem csak segít, hanem meg is térül

A Munkavállalói Támogató Programok (EAP) tapasztalatai azt mutatják, hogy minden esetben, ahol kritikus helyzetben szakszerű és emberséges támogatás és vállalati mentálhigiénés program érhető el, ott az érintettek kevesebb káros következménnyel képesek továbblépni és a saját kezelési megoldásaikat kialakítani. [1]

Amikor vezetők, munkatársak olyan érzelmileg is megterhelő problémával szembesülnek, amely idegileg, mentálisan meghaladja a tűrésküszöbüket, akkor egy kiváló ICAS EAP szolgáltatás értékes támogatást nyújthat a helyzetük, problémájuk higgadt felméréséhez és ahhoz, hogyan támaszkodjanak belső erőforrásaikra, vagy szerezzenek külső támogatást. Különösen akkor, amikor vezetők, munkatársak elakadnak, tehetetlennek érzik magukat, a külső, képzett és tapasztalt támogatás hatékonyan segíthet abban, hogy érezzék, hogy nem maradnak magukra érzékeny problémájukkal. A támogatás segítségével jobban megérthetik mindazt, ami bennük zajlik, ráláthatnak szorongásaikra, beláthatják, hogyan viszik át az egyes életterületeik és szerepeik között a feszültségeiket és indulataikat és erre építve később tudatosan befolyásolhatják a saját viselkedésüket. Speciális nehézségek esetén nagy segítséget jelenthetnek életvezetési vagy akár szakszerű jogi, pénzügyi tanácsok.

Ebben a kiélezett időszakban nem babra megy a játék, amikor a vezetők jellemző kihívásain és feladatain túl további terhelés jelentkezik mind a kollégáik, mind saját személyes élettereikben, szerepeikben.  A segítségkéréstől éppen nem sérül a vezetői méltóság, hanem erősödik. Ahol a Munkáltató elérhetővé teszi a Munkavállalói Támogató Programot, a vezetők a problémákkal küzdő kollégák számára is ajánlhatják a diszkrét külső segítséget. A Deloitte 2019-es kanadai kutatása[2] alapján a mentális egészségtámogató programok befektetései mérhetően megtérülnek.

[1] https://letstalk.bell.ca/en/news/1213/bell-applauds-deloitte-report-on-benefits-of-workplace-mental-health-programs

[2] The ROI in workplace mental health programs: Good for people, good for business, https://www2.deloitte.com/global/en/insights/topics/talent/workplace-mental-health-programs-worker-productivity.html