It’s been a hard year’s night – egy klinikai vezető reflexiói
A 2020. év során mindannyian megtapasztalhattuk, hogy az egészség – és ezen belül különösen a mentális egészség – mennyire törékeny, megbecsülendő és nem magától értetődő kincsünk.
Az idei COVID pandémia első hulláma által okozott sokk, az életmódunk drasztikus megváltozása, félelmeink menedzselése jelentős kihívás elé állította legtöbbünket. Az ősszel induló második hullám során sajnos sok veszteséggel és még több lemondással szembesültünk, ami tovább szaporította az amúgy is jelentős lelki terheket. Mindennek következtében az idei év során megtapasztalhattuk annak elemi szükségességét, hogy minden nap tegyünk egészségünk megőrzése, fenntartása és fejlesztése érdekében, testi és lelki értelemben egyaránt.
Az eddig megszokottól eltérő alkalmazkodási módokat, munka- és életvitel béli változásokat – és mindezek kapcsán – sokaknál szemléletváltást is hozott az idei esztendő. Noha pontos adatok egyelőre nem állnak rendelkezésünkre, az egész biztosan látszik, hogy a COVID pandémia kapcsán jelentősen hazánkban is megnövekedett hangulati és szorongásos zavarok társadalmi elterjedtsége[1], valamint olyan új jelenségekkel ismerkedtünk meg, mint a „karanténfáradtság” vagy pandémiás fáradtság[2], ami a lelki segítségnyújtást hivatásul választó szakembereket is jelentős kihívások elé állította.
Mindezekkel összefüggésben csak az idei év során szakembereink több mint 3500 esetben segítették a hozzánk forduló munkavállalókat változatos kérdések, élethelyzetek és tragédiák kapcsán. A járvány keltette nehéz helyzetben egyértelműen bebizonyosodott, hogy mennyire fontos az az integrált szemlélettel kidolgozott interdiszciplináris védőháló, amit az ICAS Magyarország biztosítani képes a hozzá forduló cégeknek, mennyire fontos, hogy a nap 24 órájában elérhető egy speciálisan képzett segítő, akihez bármilyen nehézséggel fordulni lehet és aki – ha szükséges – akár életet is menthet.
Az idei év tanulságai egyértelműen megmutatták azt, hogy mennyire fontos a megelőzésre fókuszálnunk: az általunk szervezett online workshopok, tréningek, csoportos foglalkozások nem egyszer fontos megtartó erővel bírtak a résztvevők számára, akik az elsajátított új szemléletmódokat és készségeket „élesben” is kamatoztatni tudták, sokszor segítő szakember támogatása mellett. Az idei év komplex kihívásai felhívták figyelmünket arra is, hogy az általunk képviselt holisztikus szemléletű ellátásra nagyobb szükség van, mint bármikor, ugyanis nem egy embertársunk a lelki nehézségek mellett nagyon nehéz egzisztenciális vagy interperszonális helyzetekbe is kerülhettek, melyben a pszichológus kollégáink mellett jogász és pénzügyi tanácsadó kollégáink segítsége döntő jelentőségű volt. Pszichológus kollégáink is sokszínű szakmai feladatokkal szembesültek az év során, a klinikai- és egészségpszichológiai teendők mellett nagyon jelentős volt a munkapszichológiai és párkapcsolati tanácsadás aránya is idén, valamint többször kellett az OMSZ-szal, valamint a pszichiátriai ellátórendszerben dolgozó kollégákkal együttműködve segítenünk. Mindez arról tanúskodik, hogy a hozzánk forduló ügyfeleink jelentős részénél komplex, életük több területét is érintő súlyos krízisek alakultak ki, és amelyek jelentős részében az elvégzett lelki munka következtében jelentős fejlődés volt megfigyelhető.
Ez az az üzenet, amit a közelgő ünnepek kapcsán feltétlenül kiemelnék: noha a helyzet nehéz, de a nehézségben mindig ott van a lehetőség a kapcsolódásra, a fejlődésre, a növekedésre és újfajta életmód és életszemlélet kialakítására is. Ami, ha nehezen megy egyedül, nem szégyen és előrébbvivő hatékony segítséget kérni akár egyéni-, akár szervezeti szinten.
Kellemes ünnepi készülődést kívánva üdvözli:
Matuszka Balázs
Klinikai vezető
ICAS Magyarország
[1] https://www.portfolio.hu/gazdasag/20201216/a-nepbetegseg-ami-mindenkinek-draga-460006 (hazai pszichiáter professzorok helyzetértékelése)
[2] https://www.szabadeuropa.hu/a/30989697.html (Dr. Gerevich József pszichiáter professzor interjúja)
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!